“Kuidas planeerida oma päeva niimoodi, et kõik tegemised mahuks 24-tunni sisse ja et saaks hakkama selle „logistilise oravarattaga“, millesse enamus inimesi on kõrvuni sukeldunud. Lapsed lasteaeda, tööle, lapsed koju… siis veel vaja poodi minna, juuksuris käia jne, aga trenni tahaks ju ka mingil ajal jõuda,” arutleb Sparta rühmatreeningute peatreener Janika Koch-Mäe.
Füüsiline aktiivsus on oluline
Õigupoolest on sellise, eelkõige vaimselt kurnava tempo juures, füüsiline aktiivsus väga oluline tegur ja seepärast oleks mõistlik oma päeva planeerides mahutada kuhugi ka spordi tegemine. Selleks võib olla metsa all jooksmine, treening spordiklubi jõusaalis või rühmatreeningutel.
Treenida võib ka hommikul
Parimaks võimaluseks oma õhtutele õhku ja pisutki vabadust anda on teha trenn ära juba varahommikul. Piltlikult öeldes ärgata koos kukega ja venitada päev võimalikult pikaks. Et spordiklubi on avatud argipäeviti juba kella seitsmest alates, on üheks võimaluseks rihtida oma trennitegemine just nendele varajastele hommikutundidele, kui roidumus on veel kontides ning magusa une jätkamise eest annaks ära kasvõi pool kuningriiki. Aga kas on see siis tõesti seda ohverdust väärt?
Vaatame asju läbi päikeselise prisma. Miks tasuks oma treening ajastada just varahommikule? Trenn tehtud, tundub järgnev päev kuidagi palju mahukamana. Jõuate õhtul varem koju ning seal jääb aega tegeleda oma perekonna, laste või miks mitte ka lemmikloomadega. Küll Miisu rõõmustaks, kui perenaine jõuabki koju tavalisest märksa varem! Äkki saaks juurde võtta isegi mõne uue hobi, sest aega on korraga rohkem.
Hommikune trenn virgutab meeli ja põletab rasvu
Hommikused treenijad teavad rääkida, et varavalges tehtud treening virgutab keha ja meelt ning lööb mõtted virgeks ning teravaks. Trennist tulles keha ja vaim lausa pakatavad energiast. Kuigi tuleb tõdeda, et see nõuab raasukese eneseületamist.
Teadlased on tõestanud, et hommikuses treeningus lähevad keha rasvavarud kiiremini töösse – söödud toidu kogus on väike ja rasvapõletus saab kiiremini alata. Kõigepealt kasutab keha ära söödud süsivesikud ning siis asub rasvavarude kallale. Seda muidugi juhul, kui treenitakse madalal pulsisagedusel, 60 – 70% maksimaalsest pulsisagedusest. Ehk siis, kui Sul on kindel soov ja tahtmine kaalust alla võtta, treeni hommikul!
Enne hommikusse trenni tulekut oleks mõistlik süüa kasvõi veidikene mingit süsivesikurikast toitu, et treeninguks jätkuks energiat. Tõsi on ka see, et nii varastel hommikutundidel, eriti veel, kui akna taga haigutab pilkane pimedus, ei pruugigi isu olla, ent olukorrale mõistusega lähenedes saab ka sellest tõkkest üle. Väike puuvili, võileib või mahl võiksid olla päevale päris hea stardipauk. Klaas keefiri ning väike ports mitmeviljaputru on samuti hea valik.
Paljudes spordiklubides on rühmatreeningute tunniplaane koostades arvestatud ka selliste hommikuinimestega, kellele meeldib just enne tööpäeva algust oma tavapärane spordiports kätte saada. Hommikused trennid algavad kell 07:30 ning pole väga vaja karta, et need pulsi kohe lakke lööksid. Pealegi saab valida mitme erineva treeningu vahel ja nii saavad varajased ärkajad valida enda jaoks selle õige.
Autor: Janika Koch-Mäe, Sparta rühmatreeningute peatreener