Maratoni järgne aeg on õnnestumise seisukohalt sama oluline kui sellele eelnenud. Sind ähvardavad haigestumine, traumad ja ebapiisav taastumine jne s.t. võid oma võiduka sõidu lõppedes tõdeda nagu kuningas Pyrrhus – sellised võidud võivad viivad hauda. Õnneks on lõpliku võidu garanteerimine lihtne:
2 tundi pärast finišit
1. Hoolitse väsinud lihaste eest – finiši järel liigu veel aktiivsemalt umbes 15 minutit. Joo sellel ajal sooja vett või energiajooki ning tee mõõdukaid sirutusi (liig ulatuslik või äkiline liigutus suurendab traumariski) nii kehale kui jalgadele.
2. Hoolitse keha eest – vaheta selga kuivad riided. Söö tahkeid süsivesikute rohkeid snäkke, s.h. ka soolaseid ja jätka joomist väikestes, ca 100-150ml portsjonites (3-5 lonksu). Käi duši all, aga väldi kuuma, sest liigne kuumus ohustab väsinud lihaseid ja külmavõetud pindmiseid kudesid. Kui sul on hõõrdeid ja paistetusi, anna neile kohtadele rahu, jahedust, tuge ja vähenda koormust – tee jahe kompress ja tõsta jäse keha suhtes kõrgemale puhkeasendisse.
Koju minnes:
1. Kui oled algaja või vanem inimene, püüa olla kellegi seltsis (s.h. autos). Väsitav päev võib põhjustada minestamist, ootamatuid terviseprobleeme, südame rütmihäireid jmt.
2. Kui kuus tundi pärast finišit WC sind ei kutsu, oled vähe joonud. Joo endiselt väikestes kogustes ja valmista endale kergelt seeditav pidueine, milles palju süsivesikuid ja natukene valku. Näiteks pasta kanalihaga. Võid einet toetada ka valgujoogi kokteili ja spordisnäkiga. Hoidu liigselt vitsutamast, kuna keha on väsinud, on tal muidki ülesandeid kui seedida.
3. Kui WC’s on käidud ja neerud toimivad, söö veel natukene midagi soolast ja joo natukene vett, masseeri ca 10 minutit oma lihaseid kätega südame poole liikudes ning mine magama. Uni võib tulla nagu sepahaamriga, aga see võib ka jäiga ning valutava keha ja erutuse tõttu asenduda unetu vähkremisega. Võid oma elukvaliteeti turgutada mõne sulle sobiva valuvaigistiga. Joo peale kergelt imenduvat spordijooki või lahjendatud mahla.
Järgmisel päeval:
1. Sinu keha kaitsevõime on mitu päeva (kuni 2 nädalat) alla surutud ja külmetumise oht tavalisest kõrgem. Turguta keha soojade riiete ja piisava unega kuni kaitsevõime taastub. Tõenäoliselt muutvad mõned lihased valulikuks – see on normaalne ja kestab 2-3 päeva. Loobu kiusatusest treenida. Söö mitmekülgselt ja rohkem kui tavaliselt – maraton ei ole kaalulangetamise vahend! Maraton on hea treenimise vahend – keha ehitab ennast kriisi järgselt paremaks ning vajab selleks energiat ja materjali.
2. Hoolitse vigastuste ja traumade eest. Parim ravi on rahu. Vajadusel pöördu nõuandeks arsti juurde.
3. Alusta kerge treeninguga umbes 3-4 päeva pärast.
Tekst valmis koostöös Kristjan Port´i ja TLÜ Terviseteaduste ja Spordi Instituudiga.