Ujumine on tervislik ja enamikel juhtudel ka ohutu spordiala. Kuna vesi kergendab kaalu ja vabastab liigesed koormusest on ujumine tervislik ja sobib nii ülekaalulistele kui ka neile, kellel on probleeme liigestega.
Hea füüsiline treening
Ujumine on hea üldfüüsiline treening, sest liigutusi tehakse vastu takistust, mille käigus töötab enamus keha lihastest. Jooksutreeninguga võrreldes on kalorite kulu ühes tunnis sama, kuid tänu tugevamale termoregulatsioonile on vees energiakulu 20-100% suurem. Samuti on ujumine kopsude töö arendamise seisukohalt väga efektiivne.
Sobiv algajatele, ülekaalulistele jne
Ujumine on eriti sobiv spordiala treeningutega alustada soovivatele ülekaalulistele inimestele, mis ei koorma liigeseid ning seda saab harrastada olenemata vanusest. Vee tihedus on õhu tihedusest suurem, seega liigub inimene vees aeglasemalt. Sellest tulenevalt saab vees paremini kontrollida ka seal tehtavaid liigutusi, mis omakorda vähendab lihasvenituste ja ka teiste spordivigastuste ohtu.
Treeningutel kasutatav ujumisviis peab olema inimese varasemat ettevalmistust ja ka tervislikku seisundit arvestav.
Efektiivne treeningjärgsel ja ka vigastustest taastumisel
Ujumist ja ka teisi veeprotseduure kasutatakse sageli treeningute järgsel taastumisel ja ka taastusravi eesmärgil. Näiteks on ujumisel tekkiv veevool masseeriva toimega, mis leevendab nii põrutustest, radikuliidist, kui ka seljavaludest põhjustatud vaevusi. Lisaks on ujumine sobiv spordiala ka astmaatikutele, kuna treening toimub soojas ja niiskes keskkonnas ning ujumisliigutused arendavad ülakehalihaseid ja suurendavad kopsumahtu.
Et muuta treeningud tõhusamaks, tuleb kindlasti oma tehnikat täiustada, küsides nõu asjatundjate käest. Ujumine sobib väga hästi ka teiste spordialade harrastajatele peale põhitreeningut lõdvestavaks protseduuriks.
Artikkel valmis Kalev Spa ja SportEST koostöös