Enamus spordivõistlustel osalejad ja pealnägijad on näinud põlvikutes jooksjaid, triatleete, jalgrattureid jne. Tegemist on meditsiinilise taustaga toodetega, mille kasutegurit ei tasu alahinnata.
Kui kompressioontooted võeti meditsiinisektoris algselt (1950 ndatel) kasutusele veresoonkonna haiguste ravis (veenilaiendid, tromboosid jne), samuti diabeetikute ravis, siis levik sporti on toimunud hiljuti.
Kompressioontoode turgutab jalgu mitmel moel. Tõestatud!
Värvikirevad ja atraktiivse väljanägemisega kompressioontooted tekitavad endiselt palju kõneainet. Levinud on küsimised: kes, millal ja miks peaks kasutama?
Järgnevalt keskendume muuhulgas viimastele teadusuuringutele, mille abil loodame selgitada kaasaegse ja kvaliteetse kompressioontoote põhilisi kasutusvõimalusi ja füsioloogilisi aspekte.
Kuidas toimib?
Parandab vere tsirkulatsiooni lihastes, mille tulemusel kiireneb ainevahetuse jääkproduktide (nt laktaat) neutraliseerimine ja kehast eemaldamine ning ühtlasi tagab ka lihaste parema hapnikuga varustamise. Vere tsirkulatsiooni tõhustav toime seisneb selle, et kompressiooni tulemusena sulguvad pindmised veenid, mis omakorda põhjustab vereringe intensiivistumise lihase süvaveenides. Kompressiooni tulemusel lihase ainevahetuse kiirenemist on kinnitanud mitmed uuringud. Lisaks tõstavad kompressioontooted lihase kompaktsust, mis aitab absorbeerida väliseid jõude, alandada vibratsiooni ja salvestada elastsusenergiat. Mehhaaniline tugi aitab vältida ka lihaskiudude mikrovigastusi ja ka võimalikke ülekoormusvigastusi.
Viimased teadusuuringud
Aprillis 2014. tegi dr Arnaud Menetrier ROK-i konverentsil ettekande kompressioontoodete kasutamisest spordis. Olulised punktid ettekandest:
- Venoosse vere tsirkulatsiooni parandav toime on paljude tootjate põhiline argument, mis on osalt ka põhjendatud. Kompressioontooted aitavad venoosse vere tsirkulatsiooni parandada enne kehalist koormust (tagamaks nn kerge jala tunde) ja peale kehalist koormust (taastumisprotsesside kiirendamiseks). Samas tõi dr Menetrier välja, et kompressioontoote kasutamine kehalise töö ajal (nt jooksmine) ei paranda venoosse vere tagasivoolu kiirust. Lihaspump (jalalihaste kokku tõmmete abil vere surumine ülespoole) teeb selle töö ja võimendada seda ei saa.
- Kompressioontoodete kasutegur kehalise töö ajal seisneb peamiselt lihasrappumise vähendamises 33% ulatuses, millega kaasneb omakorda 42% ulatuses vähem lihaskahjustusi
- Lisaks on kompressioontooted tõhusad abilised ennetamaks spordivigastusi. On tehtud kindlaks, et kasutades kompressioontooteid väheneb vigastuste hulk 29%. Selle aluseks on vibratsiooni ja rappumise absorbeerimine kõõlustes, parem lihastunnetus ja soojusefekt ehk lihaste optimaalse temperatuuri tagamine.
Taastumine, reisimine
Kompressiooni kasutamist taastumisel ja reisimisel on maininud paljud tippsportlased – näiteks meie parim naisjalgrattur Liisi Rist. Liisi sõnul on põlvikud saanud tema lahutamatuks partneriks nii taastumisel kui ka pikkadel bussi- ja lennureisidel.
Kasutades kompressiooni taastumisel ja reisimisel, toimuvad järgmised protsessid:
Paraneb:
- Venoosse vere ja lümfi tsirkulatsioon
- Lihaste hapnikuga varustamine
- Lihase ainevahetus
- Ainevahetus jääkproduktide neutraliseerimine
Väheneb:
- Paistetus
- Valu ja ebamugavustunne
Erinevused survealade osas
Meditsiinilised kompressioontooted on lahendatud viisil, kus tugevaim surve langeb sääre alumisele osale, suunaga ülespoole surve väheneb.
Tuntud tootja, Compressport, sääreümbrise surveastmed on lahendatud, aga vastupidi. Suurim surve langeb sääre kakspealihase piirkonnale (28 mm/Hg), pehmem on surve sääre alumises osas (14mm/Hg). See tagab tõhusa surve sääre suurimale lihaspiirakonnale eesmärgiga absorbeerida maksimaalselt lihasrappumist ja lihavibratsioone.
Taastumiseks aga sobib pigem toode, mis on lahendatud traditsioonilisel viisil.
Väga oluline on märkida ka optimaalset surveastet. Toote liiga pehme surve ei avalda soovitud mõju ja liiga tugev surve ei võimalda toodet piisavalt kaua kasutada. Seega, enne ostmist tasub toote surve osas müüjaga nõu pidada.
Korrektne hooldus ja õige suurus
Kompressioontoodete puhul on kvaliteedi tunnuseks ka toodete pikaealisus. See tähendab, et toode säilitab oma elastsusomadused ehk surveastme pika aja jooksul.
Korrektne hooldus tähendab käsipesu +30 kraadises vees. Õige hoolduse korral garanteeritakse kvaliteetsematele kaubamärkidele optimaalse surveastme säilimise vähemalt 2 aasta jooksul.
Kompressioontoodet valides peab kindlasti tähelepanu pöörama õigele suurusele. Kui plaanis on muretseda sääreümbris, siis tuleb mõõta säärelihas kõige suurema ümbermõõduga kohast. Vastavalt sellele saab tootja suuruste tabeli põhjal valida endale sobiv suurus.
Kuna kasutada? Kui kaua kasutada? Kes peaks kasutama?
Kasutusala on väga lai – nii sportimisel, enne kui ka peale treeningut, nii harrastajad kui ka tippsportlased. Kirjanduses mainitu põhjal on kompressioontooted kindlasti õigustatud kesk- ja vanemas eas harrastajate seas, kuna ealiste iseärasuste tõttu on aeglasem taastumine, kehvem vere tsirkulatsioon, mille läbi suureneb ka vigastuse oht.
Pikka aega piiratud liikumisasendis viibimine tekitab kange lihase tunde, jalgadesse tekib turse. Kompressiooni kasutamine aitab mainitud vaevusi oluliselt leevendada.
Üldjuhul kompressioontoodete kasutamisele ajalist piirangut seatud ei ole. Pigem on tegemist iga inimese individuaalse lähenemisega – kus, kuna, kui kaua?
Enamlevinud tooted: sääreümbris, põlvik, reieümbris, varrukad, kompressioonpüksid. -sukad.
Kasutus spordialade lõikes
Joostes toimub löögilise iseloomuga põrutus, mis lõhub lihast hoolimata näiteks kõrgtehnoloogilistest jooksujalatsist, seda eriti asfaldil treenides/võisteldes. Kompressiooniga on võimalik leevendada ka luuümbrise vaevusi.
Jalgrattaspordis leiavad kompressioontooted kasutust eelkõige taastumisel. Levinud on pika suka kasutamine, mis avaldab survet kogu jalale.
Triatlonis on kompressioontooted levinud, eriti pikkade distantside harrastajate seas, kuna tegemist organismile äärmusliku koormusega.
Kompressioontooted leiavad laialdaselt kasutust ka järgmistel spordialadel: pallimängud, kergejõustik, sõudmine, suusatamine, motokross jne.
Autor: Jaanus Aus
Artikkel avaldatud Delfi Sport Liikumine all oktoobris 2014