SportEST klastri seminar TREENINGUD, TOITUMINE JA VERENÄITAJAD
09.10.2018 kell 12:30-17:15
PÄEVAKAVA:
12:30-13:00 Tervituskohv
13:00-13:45 Sportlastele olulised vereanalüüsid – mis need on ja mida näitavad?
Ülevaade vereanalüüsidest, mida on sportlastel oluline jälgida, et hinnata treeningute mõju organismile, organismi taastumist koormusest ning milliste analüüside abil saab avastada ülekoormuse tekkimise riski.
Lektor: Dr Anneli Raave-Sepp
Dr Anneli Raave-Sepp töötab SYNLABis laboriarstina aastast 2004. Igapäevaselt koordineerib dr Raave-Sepp labori Lõuna-Eesti regiooni tööd, nõustades laborimeditsiini valdkonnas pere- ja eriarste ning patsiente, sh Eesti ujujaid, triatleete ning mitmeid jõualade sportlasi. Lisaks on ta õppejõud Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis ning tunnustatud laborimeditsiinialase koolitajana arstide ja meditsiiniõdede seas. Viimastel aastatel on ta pidanud loenguid ka harrastussportlastele, treeneritele ning nõustanud mitmeid tippsportlasi laborianalüüside osas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli pediaatrina ning hiljem läbinud laborimeditsiini residentuuri.
13:45-14:30 Toidulisandite roll spordis
Spordiarst räägib toidulisanditest üldiselt ja nende kasutamisest spordis. Tutvustab uuemaid tõenduspõhiseid seisukohti toidulisandite kasutamises. Aitab leida vastuseid, kuidas otsustada toidulisandite vajalikkuse üle ja kuidas hinnata võimalikke ohtusid?
Lektor: Dr Pii Müller
Dr Pii Müller töötab Spordimeditsiini SA-s spordiarstina ja nõustab Eesti kahevõistlejaid. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala ning hiljem spetsialiseerunud spordimeditsiinile ja taastusravile. Ainsa spordiarstina Eestis omab dr Müller ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee spordimeditsiinialast diplomit (IOC Diploma in Sports Medicine).
14:30-15:15 Treeningud ja seennakkused
Sportlased ja treenerid puutuvad igapäevaselt kokku naha ja küünte
seennakkuste riskidega. Kuidas nende sümptomeid ära tunda ning millal tuleks kindlasti arsti vastuvõtule pöörduda? Samuti räägib kliiniline mükoloog nende haiguste ennetamisest ning ruumide ja tarvikute desinfektsioonist.
Lektor: Helle Järv
Helle Järv töötab SYNLABis laborispetsialistina. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogina, spetsialiseerunud kliinilisele mükoloogiale ning täiendanud end Helsingi ning Turu ülikooli haiglates. Varasemalt on ta töötanud pikka aega laborispetsialistina Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlaboris.
15:15-15:45 Kohvipaus
15:45-16:30 Mineraalainete taseme rakendusuuring kestvusalade sportlastel*
2017. a sügisest jälgisid laboriarst ja paljude sportlastega tegelev dr Mihkel Mardna 10 Eesti tippsportlase rakkude siseste ja väliste mineraalainete ja spordi seost. Laboriarst annab ülevaate olulisemate mineraalainete ülesannetest organismis ja uuringu tulemustest. Lisaks ülevaate, kust saame erinevaid mineraale ning millised on soovituslikud kogused. Uuringu eesmärgiks on välja töötada toitumissoovitused kestvusalade tippsportlastele.
*Spordimeditsiini SA Liikumistervise innovatsiooni klastri SportEST ja meditsiinilabori SYNLAB Eesti OÜ koostöös läbiviidud rakendusuuring.
Lektor: Dr Meeli Glükmann
Dr Meeli Glükmann töötab SYNLABis kliinilise valdkonna juhina, nõustab laborimeditsiini erialal pere- ja eriarste ning konsulteerib laborisse pöörduvaid patsiente, sh paljusid tipp- ja harrastussportlasi. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala, hiljem spetsialiseerunud laborimeditsiini erialale. Varasemalt on dr Glükmann töötanud Tallinna Keskhaiglas immunoloogia labori vastutava arstina ja SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboris immunoloogia ja tüviraku labori vanemarstina.
16:30-17:15 Toitumisest ja treeningutest vereanalüüside põhjal
Toitumise ja treeningkoormuse seostest treeneri ja tippsportlase vaatevinklist. Kuidas jälgida vere põhjal toitumise ja treeningu mõju? Kuidas peaks korrigeerima toitumiskava ja toitainete osakaalu vereanalüüse aluseks võttes? Kokkuvõte klientide andmebaasist paarituhande vereproovi taustal toitumise ja spordi mõju silmas pidades.
Lektor: Margus Silbaum
Margus Silbaum on 20 EM ja MM medali omanik jõutõstmises. Lisaks töötab ta Sparta spordiklubis toitumisspetsialisti ja treenerina, enamik tema töö ajast möödub tipp- ja harrastussportlastele taastumise analüüse tehes ning nende toitumist suunates.
Seminar TREENINGUD, TOITUMINE JA VERENÄITAJAD ettekanded:
Mineraalainete taseme rakendusuuring kestvusalade sportlastel.
Treeningud ja seennakkused.
Sportlastele olulised vereanalüüsid – mis need on ja mida näitavad?
Toidulisandite roll spordis.
Toitumisest ja treeningutest vereanalüüside põhjal.
Registreerimine: REGISTREERIMISVORMIL kuni 02.10.2018.
Koolitus on tasuta. Koolituse lõpus väljastatakse tõend 5 täiendustunniga.
Parkimine on maja ümber tasuta.
Lisainfo: Annika Jürimäe
SYNLAB Eesti koolituste koordinaator/ turundusspetsialist
annika.jurimae@synlab.ee
+372 5305 3534
Spordimeditsiini SA projekt EU49304 „Liikumistervise innovatsiooni klaster“
on kaasrahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist 1.11.2015-31.10.2018.
Klastri kohta rohkem infot: www.sportest.eu.