Spordivastused jaotatakse: ägedad vigastused, traumad ning ülekoormusvigastused.
Kui ägeda vigastuse käigus ei ole tekkinud verejooksu või luumurdu, tasub rakendada meetmeid, mille ingliskeelne lühend on RICE.
R (rest) – puhkus – Lõpeta tegevus, mis valu põhjustab. See vähendab turset ja aitab vältida varajaste korduvvigastuste teket. Puhkeperioodi pikkus sõltub vigastuse ulatusest.
I (ice) – jää – Jää alandab reaktiivset põletikku. Külma mõjul valu leevendub, ainevahetusprotsessid aeglustuvad, veresooned ahenevad ning turse alaneb. Külmaravi saab teha näiteks jääkoti, külmaaerosooli või keemilise külmakoti abil.
C (compression) – surve – Oluline on vigastatud piirkonna kinnisidumine, et ennetada või vähendada turset. Selleks kasutatakse elastiksidet, elastseid ortoose või pneumaatilisi stabiliseerivaid vahendeid.
E – (elevation) – ülespoole tõstmine – Vigastatud jäse tuleb tõsta kõrgemale.
Kui jalale üldse toetada ei saa, tasuks minna erakorralise meditsiini osakonda või traumapunkti, kus tehakse ka röntgenpilt.
Spordivigastuste infomaterjal eesti keeles pdf failina.
Voldikut võib trükkida, jagada vm levitada. Kui soovite teha suuremat kogust trükki, lisada oma logod, kontaktid jne, on vajalik eelnev nõusolek klastrilt SportEST, vt Kontaktid.