Klaster SportEST käis külas Medexis ortopeed doktor Toomas Teinil, kes selgitas külma mõju, külmaravi rakendamist pärast treeningut ja vigastuse korral.
Külmaravi on spordivigastuste puhul esmaabi andmisel väga oluline. Külma toimel väheneb turse ja verevalumi tekkimise võimalus, aeglustub organismi ainevahetus, veresooned ahenevad ja põletikulised protsessid vähenevad.
Külm ravib vigastust
Ühendades külmaravi teiste soovituslike esmaabivõtetega on võimalik vigastusest märgatavalt kiiremini paraneda. Kui ägeda vigastuse korral ei ole tekkinud verejooksu või luumurdu, tasub rakendada meetmeid, mille inglisekeelne nimetus on RICE (rest ehk puhkus, ice ehk jää, compression ehk surve, elevation ehk kõrgemale tõstmine). Vigastuse korral peab külmaraviga jätkama vähemalt kahel–kolmel päeval ja vigastatud piirkonda tuleks külmakoti või jääga jahutada ligi 20 minuti jooksul iga kolme tunni järel. Külmaravi pikemaajaliseks jätkamiseks sobib hästi ka külmageel.
Külm ravib valu
Külmaravi abil on võimalik leevendada valu, kuna see aktiveerib närvilõpmeid ja närviteid, mis suudavad takistada seljaajust ajju nn valurajal liikuvat signaali. Seega pärsib külm valuretseptorite tööd ja aeglustab närviimpulsside juhtimiskiirust, vähendades valu tunnet. Külmaravi ajal hakkab aju andma organismile ka käsklusi paranemist kiirendavate endorfiinide tootmiseks, need aitavad ühtlasi organismi enda paranemismehhanismidel käivituda.
Külm aitab taastuda
Külmaprotseduurid toetavad tugevast treeningust või võistlusest taastumist. Pärast protseduuri kiireneb organismi ainevahetus ja laienevad veresooned, mille tulemusel kannab veri rakkudesse rohkem hapnikku ja lihastest eemalduvad efektiivsemalt jääkaineid (nt laktaat). Lisaks vähendab külm lihaste põletikulisi protsesse, mida põhjustavad treeningu käigus tekkivad mikrokahjustused. Külmal on ka valuvaigistav, stressi vähendav ja immuunsüsteemi tugevdav toime. Pärast tugevat pingutust on soovitatav koormatud keha piirkonda jahutada, mis tagab kiirema taastumise ja parema valmisoleku järgmiseks treeninguks. Lisaks on tugeva toimega külmaaerosoolid ja -geelid jms. Pärast treeningut turgutab ka külm dušš.
Jäävann on kasulik
Külmaraviks ja tugevatest treeningutest taastumise kiirendamiseks on hästi kättesaadavad jää ja külm vesi. Tõhusa jahutajana aitab jää traumade korral turset ja põletikku vähendada. Lihaste ja liigeste masseerimine jääga parandab tugevast treeningust taastumist ja aitab ennetada vigastusi. Taastumiseks kasutatakse aina enam jäävanni, kus
on võimalik jahutada kogu keha või üksikuid kehaosi. Külmaspreiga saab väga kiiresti kehaosa jahutada, kuid selle toime on lühiajaline. Külmaspreid on kõige sobivam
kasutada eelkõige esmaabi andmiseks vigastuse korral. Pikemaajalisemat jahutavat toimet omavat külmageeli võib peale määrida vastavalt sümptomitele iga päev kolme–kuu tunni järel.
Artiklit täies pikkuses saab lugeda ajakirja Jooksja 2013. a aprillikuu numbrist.
Autor: SportEST